Víte jak správně pečovat o šperky, aby zůstaly stále krásné?

Šperky z drahých kovů a kamenů patří mezi dárky, které potěší snad každou ženu. Připomínají totiž danou událost, ke které byly věnovány. Ať už se jedná o zásnubní prsten, náhrdelník k maturitě či ke kulatinám, je potřeba o všechny šperky správně pečovat, aby se na nich nepodepsal zub času. Jak na to?

 

Stříbro
Stříbrné šperky patří mezi oblíbené, zejména proto, že se jedná o cenově dostupné kousky. Co se týče jejich čištění, dají se pohodlně vyčistit u klenotníka, stejně dobře to zvládnete i sami doma. Můžete si pořídit buď speciální set na čištění stříbra, nebo dopřát vašemu oblíbenému šperku lázeň z jedlé sody a vařící vody.
Zašedlým stříbrným šperkům pomůže navrátit lesk také speciální vata, kterou šperky několikrát přeleštíte. Ve zlatnictvích nebo drogériích můžete také koupit na domácí čištění roztok. Do něj však nikdy nevkládejte šperky s kameny nebo perlami.

 

Perly
Pravé perly jsou organického původu a perleť je relativně měkká. 
To nejlepší, co můžete pro svůj perlový šperk udělat, je, že ho budete často nosit: jemným třením o pleť se totiž perly leští a udržují si svůj typický jemný perleťový lesk. Pozor si ale dejte na styk s chemikáliemi včetně parfémů, make-upu a laku na vlasy. Potom by svůj lesk mohla perla ztratit a její povrch by nepěkně zmatněl.
Perly ukládejte do samostatné polstrované krabičky nebo zabalené do jemné látky, odděleně od ostatních šperků, které by jejich citlivý povrch mohly poškrábat.

 

Šperky s krystaly Swarovski
Používat šperky je možné jen k účelům, ke kterým jsou určeny, tzn. ke společenským účelům. Rozhodně je není možné nosit při výkonu těžkých prací, prací na zahrádce, spaní apod. Šperky s kameny, perlami a krystaly není možné namáčet v horké vodě a saponátech, které nejsou určeny k čištění šperků, dále je nutné chránit před nárazy a mechanickým poškozením.
U plochých a pevných řetízků, náramků a náušnic se vyvarujte ostrého ohybu a před spánkem a při sportu je odkládejte.Šperky čistěte jen prostředky k tomuto účelu určeným - vata, hadřík, čistič stříbra apod. Po vyčištění je vždy opláchněte proudem vody max. 50°C teplé a následně dokonale vysušte.

 

Bižuterie
Bižuterii chraňme před kontaktem s chemickými látkami. Zrovna tak dávejme pozor, abychom ji nevystavovali nárazům, protože bývá křehká a nevydrží tolik jako vzácné kovy. Parfémy a kosmetické přípravky jí rovněž nedělají dobře. Proto si ohlídáme, aby s nimi bižuterie nepřišla do kontaktu. Nenecháváme ji zbytečně vystavenou na slunci, chráníme ji i před mrazem. Ani lidský pot bižuterii neprospívá.